Przybory do GA

person Posted By: RGE list In: Gimnastyka Artystyczna On: comment Comment: 0 favorite Hit: 117

Odcinek 2

Przybory do gimnastyki artystycznej

Gimnastyka artystyczna to nauka elementów oraz umiejętność pracy z przyborem. Wyróżniamy 4 rodzaje przyborów, których naukę musi opanować każda gimnastyczka:

Skakanka

Ćwiczenia z tym przyborem są bardzo dynamiczne, wymagają od zawodniczek skoczności, zwinności i koordynacji. Ćwiczenia ze skakanką powinny być płynne i wykonane z amplitudą bez załamań przyboru. Skakanka dostępna jest w sklepach w rozmiarze uniwersalnym ok 3m długości. Wykonana może być z bawełny lub syntetycznych materiałów. Jej długość jest dostosowywana do wysokości zawodniczki, na końcach powinna mieć zawiązane węzły.

Obręcz

Zrobiona z plastiku. Jej średnia wynosi od 60 do 90 cm, a minimalna waga dla zawodniczek to 300 gram. Musi być na tyle sztywna, żeby utrzymać swój okrągły kształt. Ćwiczenia z tym przyborem oferują bardzo dużą różnorodność ruchów oraz wymagają dużych umiejętności technicznych. Rozmiar obręczy dobieramy mierząc stojącą prosto gimnastyczkę od podłogi do pępka. Rozmiar właściwy obręczy to ok 2-3 cm poniżej pępka. Na rynku dostępne są również lekkie obręcze treningowe, które świetnie sprawdzają się podczas treningów dla początkujących lub dziewczynek trenujących „rekreacyjnie”. Każda obręcz może być oklejona ozdobną taśmą pasującą do stroju startowego lub po prostu w ulubionym kolorze gimnastyczki.

Maczugi

To jedyny „podwójny” przybór, ponieważ zawsze ćwiczy się z dwiema maczugami. Wykonane z tworzywa sztucznego o długości 40-55 cm i wadze minimum 150 gram każda. Ćwiczenia z tym przyborem wymagają rytmicznej pracy, koordynacji psychomotorycznej i dużej precyzji. Nie bez znaczenia jest tu również oburęczność ćwiczeń, przez co ćwiczenia wymagają wiele wprawy z manipulowaniu przyborem. 

Wstążka

Wykonana z satyny lub podobnego gładkiego materiału. Szerokość to 4-6 cm, a długość 4- 6 metrów. Wstążka przymocowana jest do kijka o średnicy 1 centymetra, długości 50- 60 cm, wykonanego z plastiku lub włókna szklanego. Ruchy wstążki podczas ćwiczeń powinny być duże i płynne, tworzące wyraźne kształty w przestrzeni. Praca z tym przyborem wymaga wytrzymałości barku i ramienia.

Comments

No comment at this time!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password