Jak dbać o przybory GA

person Posted By: Iwona Świętochowska list In: Gimnastyka Artystyczna On: comment Comment: 0 favorite Hit: 107

Odcinek 3

Jak dbać o przybory do gimnastyki artystycznej

Wszystkie przybory powinny być przechowywane z dbałością i w sposób uniemożliwiający ich zniszczenie. Po treningu każdy przybór najlepiej włożyć do specjalnego pokrowca a wstążkę zwinąć w specjalnej zwijarce. Zapewni to dłuższe użytkowanie przyboru. 

Najczęściej spotykane uszkodzenia obręczy to ich złamania, pęknięcia oraz wgniecenia. Ważne jest dobranie obręczy o właściwym rozmiarze, gdyż zbyt mała lub za duża średnica może powodować trudności w wykonywaniu elementów a nawet prowadzić do kontuzji. Aby uniknąć stresu z tym związanego najlepiej zapytać trenerkę o właściwy rozmiar i model obręczy. Najczęstszą bolączką gimnastyczek są jednak uszkodzenia i przetarcia taśm ozdobnych. Oczywiście możemy ich ryzyko ograniczyć zabezpieczając obręcz zwykłą biurową taśmą bezbarwną. Należy tez pamiętać, iż wykonywanie elementów z użyciem obręczy poza planszą gimnastyczną może dodatkowo narażać ją na uszkodzenia. Obręcz najlepiej przechowywać w pokrowcu. Na rynku dostępne są również pokrowce na wszystkie przybory. Pamiętajcie jednak, że obręcz może się odkształcić pod wpływem nieumiejętnie zapakowanego i zbyt mocno obciążonego pokrowca na przybory.

Skakanka jest przyborem, który dość łatwo się przechowuje i bardzo rzadko można ją uszkodzić. Najczęstszym problemem, z jakim borykają się gimnastyczki to utrata skakanki, która „zawisła” na konstrukcji sufitu/dachu hali sportowej. Zwykle bardzo trudno ją zdjąć i czynność ta może wymagać pomocy osoby dorosłej. Może się jednak zdarzyć, że skakanka „zaciągnie się” np. od nieumiejętnego przechowywania. Często tak się dzieje gdy przechowujemy ją razem z innymi rzeczami np. posiadającymi rzep (np. obciążniki). Wówczas należy wymienić skakankę na nową.

Piłka to najbardziej wymagający przybór pod względem dbałości. Zwykle powinna być przechowywania w pokrowcu w formie woreczka z tkaniny, która nie pozostawia pyłków na piłce. Nie powinno się jej przechowywać razem z innymi przyborami gdyż powoduje to przyklejanie się do niej różnych śmieci, pyłków itp. Piłka nie powinna być zbyt mocno napompowana, aby  łatwiej było ją chwytać. Zbyt lekko napompowana też nie powinna być, gdyż podczas manipulacji może nie odbijać się wystarczająco dobrze od planszy. W razie wątpliwości można poprosić trenerkę o pomoc we właściwym napompowaniu. Warto mieć własną pompkę aby móc dostosowywać ilość powietrza w piłce do potrzeb wykonania elementu i całego układu.

Maczugi zwykle gimnastyczki przechowują po prostu w torbie. Jeśli jednak są one indywidualnie zdobione to warto zakupić pokrowiec na nie, który ma przegródki aby każda maczuga miała swoje miejsce. Maczugi mogą być narażone na złamanie i może się to zdarzyć nawet podczas wykonywania elementu. Dlatego wybierajmy maczugi gumowe lub z gumową „główką” i otworem pozwalającym na ich połączenie. Częste łączenie maczug może „wyrabiać” ten otwór ale wówczas owijamy drugi koniec maczugi zwykłym plastrem, który powoduje lepsze blokowanie połączonych maczug.

Wstążka jako przybór składa się ze szarfy, kijka wyposażonego w gumowy uchwyt oraz haczyka łączącego. Można zakupić komplet ale profesjonalne firmy specjalizujące się w produkcji i dystrybucji sprzętu do gimnastyki artystycznej polecają kupowanie oddzielnie kijka i wstążki. Zwykle kijek jest już w komplecie z uchwytem i metalowym haczykiem. Jeśli jakiś element uszkodzi się lub np. lepiej nam się pracuje z haczykiem ze sznureczka to dość łatwo samemu można to wymienić. Największym problemem jest sama wstążka, gdyż wymaga ona specjalnego traktowania po każdym treningu. Musi być równiutko zwinięta w zwijarce obrotowej lub portfelowej, najlepiej przechowywana oddzielnie od kijka. Można wstążkę odświeżać lekko żelazkiem a dla lepszego efektu lekko spryskiwać krochmalem (spray do koszul) podczas prasowania. Aby uchronić kijek przed uszkodzeniem należy go przechowywać w futerale razem z haczykiem. Zniszczony uchwyt/rączka gumowa to normalne zużycie podczas treningów. Można go wymienić samodzielnie zakupując sam uchwyt. 

Comments

No comment at this time!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password